Aktiviteter for fysisk handicappede

Af: Jimmy Pajbjerg |
22/04/2006

Greve Sportsfiskerforening har besluttet sig for, i samarbejde med Greve Kommune og Lystfisker Hjørnet ApS i Roskilde, at tilbyde aktiviteter for fysiske handicappede. Bestyrelsen informerede foreningens medlemmer om det nye tiltag ved foreningens ordinære generalforsamling i februar måned, og understregede de specielle forhold og det ansvar, der er forbundet med denne udvidelse af GSF’s aktiviteter og medlemssammensætning.
“Beslutningen om, at starte dette nye tiltag, er blevet gjort meget let for bestyrelsen,” siger Steve Whipps, formand for Greve Sportsfiskerforening, og han fortsætter: “Rigtige mange medlemmer har allerede bakket op om ideen, og samtidig med at bestyrelsen arbejdede med detaljerne, fik vi mange tilsagn om praktisk hjælp fra vores medlemmer.”
Læs mere om projektet på foreningens hjemmeside: http://www.greve-sportsfiskerforening.dk/